четвер, 13 травня 2021 р.

 

Урок узагальнення знань з теми «Основні класи неорганічних речовин» (8 клас)

Тема: «Основні класи неорганічних речовин»

Мета: - закріпити знання про склад оксидів, основ, кислот,  

              солей, фізичні властивості солей, галузі їх застосування;

            - продовжити формувати вміння писати рівняння

              реакції, розв’язувати задачі;

            - розвивати пам’ять, логічне мислення, уміння  нестандартно мислити;

- виховувати творчий підхід до навчання, культуру запису на дошці.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

 

ХІД УРОКУ

I. Вступна частина уроку

 На початку уроку я хочу звер­нутися до народної мудрості. Хтось дуже давно сказав правильні слова: «Від настрою, з яким ти вступаєш у день, залежать твої успіхи, тому на­магайся кожного дня знайти його позитивний по­чаток». Цим позитивним початком стане сьогодні цей урок, на якому ви покажете, як багато знаєте й умієте.

Перед початком нашої роботи пропоную вам заручитися   підтримкою   своїх   однокласників у навчальній діяльності. Для цього закінчіть речення одним словом: «Я бажаю тобі...» (Учні говорятьодне одному свої побажання одним словом.)

IІ.Основна частина уроку

                              Девіз: «Єдиний шлях,що веде до знання-це діяльність»

Шановні друзі, вам вже відомо багато хімічних таємниць. Та чи зумієте ви використати свої знання у незвичайних ситуаціях, подолати хімічні перешкоди "  

III. Повідомлення теми, мети уроку.

Завдання 1

Активізація розумової діяльності учнів, ство­рення сприятливого мікроклімату для творчості.

 Зараз ви уважно прослухаєте казку й випишете всі хімічні речовини, які почуєте.

                     

 КАЗКА ПРО ДРУЖНУ СІМ'Ю

В одному великому будинку жили брат і се­стра. Брата звали хлороводень, а сестру — хлоридна кислота.

Хлороводень мав різкий характер: коли він потрапляв під дощ, то складалося враження, що він «димить» від люті. Хлоридна кислота — спо­кійнішої вдачі, але вона також дуже не любить дощової погоди. З'явилися вони на світ у хімічній лабораторії завдяки зустрічі простого спокійного хлопця — натрій хлориду й вельможної сульфат­ної кислоти.

Брат і сестра заснували фірму «Дивовижна хімія». Працювали дружно. Хлоридна кислота одержувала солі, працювала в галузі медицини й харчової промисловості. Вона мала дуже багато друзів: цинк, купрум(ІІ) оксид, алюміній гідро­ксид, аргентум нітрат, амоніак, які сподівалися на прихильність із її боку й хотіли б із нею одру­житися, але вона не знала, кому ж надати пере­вагу, бо вони всі досить важливі для неї.

У фірмі працювали досвідчені й відповідальні працівники, які сприяли її процвітанню.

Натрій хлорид — відповідав за виготовлення приправ до їжі, за сировину для одержання на­трій гідроксиду, соди й допомагав консервувати харчові продукти.

Калій хлорид — керував цехом, що виготов­ляв калійні добрива.

Цинк хлорид — просочував деревину, щоби запобігти її руйнуванню.

Барій хлорид — досить суворий інженер. Його цех відповідав за виготовлення отруйних речовин, які застосовують для боротьби зі шкідника­ми сільського господарства (буряковим довгоно­сиком, лучним метеликом).

Кальцій хлорид — керував цехом медицини.

Аргентум хлорид — був начальником цеху проявлення фотографії.

Меркурій(П) хлорид — протравлював насіння, дублив шкіру.

Хлоридна кислота — акціонер фірми «Анато­мія людини», входить до складу шлункового соку людей і тварин. Вона необхідна для процесу трав­лення. У медицині кислоту вживають хворі, які мають знижену кислотність шлункового соку.

Брат і сестра стали досить популярними в хі­мії, біології, медицині.

їхні батьки можуть пишатися ними, а друзі залишилися друзями.

Ну, а тепер класифікуйте ці речовини.

Оксиди — Н20, СuО.

Кислоти — НС1, Н S4.

Основи — А1(0Н)3NаОН.

Солі — NаСІ, NaHCO 3, КС1, ZnС12, АgNO3, ВаС12, СаС12, АgС1, НgС12Na 2CO 3.

 ZnNH3 — не належать до жодного кла­су, бо це газоподібні речовини й метал.

Завдання2  „Гра третій зайвий”

Яка формула зайва? Чому? (За правильну відповідь  2б.)

HCl

HNO3

HBr

Сu(ОН)2

КОН

NaOH

2

Р 2О 5

АL2О3

 

Рекламна пауза  „Чорний ящик"

 

 „У цьому ящику є речовина, яку вважа­ють милістю господньою, символом добробуту й миру у східних народів."

Ні, це не милість господня, а кара божа. Скільки всього живого згубила ця речови­на! Через неї навіть море стало мертвим.”

 Без неї не можуть жити люди, не може обійтися металургія,  її вико-ристовують під час виготовлення кераміки, без неї не було б
шкіряних чобітків. Вона використовується у сільському господарстві, медицині, побуті. Від неї залежить склад крові."

Так що ж знаходиться у цьому ящику?                                 ( Показую NaCl.)

 

 

Якщо не хочете бути кволі,

 Ви вживайте багато солі.

 Вона вам заспокоїть нерви,

 Дасть для спорту сили, резерви!”

 

 

Завдання 3  біля  дошки працюють три учні

Учень 1: дописати хімічне рівняння і зазначити тип реакції

 СаО + Н2О =

Мg + НС1 =

Fe(OH)3=t

Учень 2: здійснити перетворення:

К →   К2О →   КОН →   КзРО4

Учень 3: розподілити речовини по класам, назвати їх:

Са (ОН)2;

AL2Оз;

H3PO4;

AL 2(S О4)з;

К2S;

Поки учні виконують завдання на дошці, всі учні в парах на листочку дописують хімічне рівняння (Правильно складене хімічне рівняння 1б.).

1)  AL2 О3 + НNO3  =

2) Zn (ОН)2 + NaOH =
3) А
L2(SО4)3+КОН =

4) МgSО4 + LiОН =

5) ZnО + Н3РО4 =

6) Nа2О + НСl =

 

Учитель і учні перевіряють виконання завдання на дошці. Корекція, оцінювання. Розбирається запис вибіркових рівнянь, де допущенні помилки

Завдання 4

Формування уяви й образного мислення з ло­гічних операцій аналізу й синтезу«Помилкові деталі»

Вам запропоновано рівняння реакцій, у яких допущено помилки. їх необхідно ліквідувати.

СаО+НС1→СаС1 + НО

НС1 + АgNO→АgСІ + НNО

Zn + СuSО→ZnS0+Сu

NaО + НСІ→NаСІ + НО

Мg+НС1→МgС1 + Н↑

   Застосування солей.

 Мармур - це оздоблюва­льний матеріал, який застосовується у будівниц­тві. З крейди виготовляють вапно для побілки. А ці солі вносять у ґрунт у вигляді мінеральних добрив. Це

NH4NO3, KNO3, Са(Н2РО4). А ця сіль формує зуби. Це - СаF2. Існує  велика різноманітність паст, що містить фтор. А ця сіль( CuSO4*5H2O), надає колір воді, вико­ристовують у плавальних басейнах. Цю сіль додають у воду не для підфарбовування, а щоб не допустити розмноження та росту водоростей.

 

Хімічний марафон

За три хвилини скласти як найбільше формул з таких хімічних елементів: Nа, Н, О, К, S, Р. Сполуки класифікувати за класами.

 

Оксиди: Na2О, К2О, Н20, SО2, SО3, Р2О3, Р2О5.

Основи:NaОН, КОН.

Кислоти: Н3PO4, Н24, Н2S, Н23.

Солі: Na3РО4, Na24, К3РО4, К24, К2S, Na2S, Na2S03, К23.

Завдання 5

«Знаємо — хочемо дізнатися - дізналися»

Виконайте задачі:

       Під час взаємодії натрію з водою отримали 0,56 л (н. у.) водню. Яка маса натрію прореа­гувала?

      

 Визначте об'єм водню (н. у.), який виділить­ся під час взаємодії 1,2 г магнію з хлоридною кислотою.

ІV. РЕФЛЕКСІЯ,або підбиття підсумків

Закінчити фразу:

1) Оксиди класифікуються на кислотні, амфотерні й... (Основні)

2) Складна речовина, що складається з атомів металу й кислотного залишку, — ... (Сіль)

3)  Реакція взаємодії між кислотами й основами називається... (Нейтралізація)

4) За кількістю атомів Гідрогену кислоти поділяються на... (Одно-, дво-, триосновні)

5) До якого типу реакцій належить реакція між металами і кислотами? (заміщення).

6)Складні речовини, що складаються з атомів металу й Оксигену, називаються... (Оксидами)

7) У результаті взаємодії кислотного й основного оксиду утворюється... (Сіль)

8) Розчинні у воді основи називаються... (Лугами)

9) За вмістом Оксигену кислоти поділяються на безоксигенові й... (Оксигеновмісні)

10) Складні речовини, що складаються з атомів металу й однієї або кількох гідроксильних груп, називаються... (Основами)

11) Унаслідок розчинення кислотних оксидів у воді утворюється... (Кислота)

12) Нерозчинні основи внаслідок нагрівання розкладаються на... (Оксиди й воду)

 

або

Дайте назви відповідним речовинам.

 

1

2

3

4

5

6

АА

NаОН

К2С03

FеS04

HSO4

Са(N03)2

NаS04

ББ

NaNO3

СаО

КSiO3

А1203

СаС03

KOH

ВВ

А1С13

СаВr2

    2O3

Fе(N03)з

СаS

HN03

ГГ

КС1

КS03

НВr

NаS

 P 5

АgN03

 

Д

Н3Р04

HCI

А1(NO3)3

НSiO3

FеО

HSO3

 

 

 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

      Скласти казки, загадки, оповідання з теми «Класи неорганічної хімії» працювати § 37,виконати №297(п.р.),299(с.р).300(д.р),303 (в.р)ст.207

      Скласти загадки з теми  “Основні класи неорганічних речовин”

      Виконати тести : за посиланням https://vseosvita.ua/go введіть код:  fjq327

або

Перейдіть за посиланням:

      https://vseosvita.ua/test/start/fjq327

 

 

вівторок, 26 листопада 2019 р.


Комплекс вправ дихальної гімнастики   для дітей
Вправа 1. «Де пахне?» (повороти голови)
В.: встати прямо, ноги ледве вужчі за ширину плечей. Обернути голову вправо – зробити голосний, короткий вдих носом з правого боку. Потім обернути голову вліво – «шмигнути» носом з лівого боку. Вдих справа – вдих зліва. Посередині голову не зупиняти, шию не напружувати, вдих не тягнути. Норма: 1 серія (32 вдих-рухи).
Вправа 2. «Вушко»
В.: встати прямо, ноги вужчі за ширину плечей. Злегка нахилити голову, праве вухо йде до правого плеча – голосний, короткий вдих носом. Потім злегка нахилити голову вліво, ліве вухо йде до лівого плеча – вдих. Трохи похитати головою, неначе комусь в думках говорите: «Ай-ай-ай! Як не соромно!» Дивитися потрібно перед собою. Вдихи робляться одночасно з рухами. Видих повинен відбуватися після кожного вдиху (не відкривати широко рота). Норма: 1 серія (32 вдих-рухи).
Вправа 3. «Маятник головою»
В.: встати прямо, ноги вужчі за ширину плечей. Опустити голову вниз ( на підлогу) – різкий, короткий вдих. Думати: «Звідки пахне гаром? Знизу? Зверху?» Видих повинен встигати «починатися» після кожного вдиху. Не затримувати і не виштовхувати видихи (вони повинні виконуватися або через рот, але непомітно, або, в крайньому випадку, – теж через ніс). Норма: 1 серія (32 вдих-рухи).
Вправа 4. «Долоньок»
В.: встати прямо, зігнути руки в ліктях (лікті вниз) і «показати долоні педагогу». Робити голосні, короткі, ритмічні вдихи носом і одночасно стискувати долоні в кулаки (хапальні рухи). Підряд робити 4 різких ритмічних вдиху носом (тобто «шмигнути» 4 рази). Потім руки опустити і відпочити 3-4 с – пауза. Зробити ще 4 коротких головних вдиху і знову пауза. Норма: «пошмигати» носом 8 разів по 4 вдихи.
Вправа 5. «Потяг»
В.: встати прямо, руки стискувати в кулаки і притиснути до живота на рівні поясу. У момент вдиху різко штовхати кулаки вниз до підлоги, як би віджимаючись від неї (плечі напружені, руки прямі, тягнуться до підлоги). Потім руки повернути в В.П. на рівень поясу. Плечі розслаблені – видих «пішов». Вище за пояс руки не піднімати. Зробити підряд вже не 4 вдих-рухи, а 8. Потім відпочинок 3-4 с і знову 8 вдих-рухів. Норма: 4 серії по 8 вдих-рухів.
Вправа 6. «Кішка»
В: встати прямо, ноги вужчі за ширину плечей (ступні ніг у вправі не повинні відриватися від підлоги). Пригадати кішку, яка підкрадається до горобця. Повторювати її рухи. Зробити необхідне присідання і одночасно поворот тулуба – різкий, короткий вдих. Потім таке ж присідання поворотом вліво і короткий, голосний вдих носом. Видихи відбуваються між вдихами самі, мимоволі. Коліна злегка згинати і розгинати. Руками робити хапальні рухи справа і зліва на рівні поясу. Спина абсолютно пряма, поворот – лише в талії. Норма: 4 рази по 8 вдих-рухів.
Вправа 7. «Обійми плечі»
В.: витягуватися, руки зігнуті в ліктях і підняті на рівні плечей. Кидати руки назустріч один одному повністю, як би обіймаючи себе за плечі.
І одночасно з кожними «обіймами» різко «шмигати» носом. Руки у момент «обіймів» йдуть паралельно один одному (а не навхрест), ні в якому разі їх не міняти (при цьому все одно, яка рука зверху – права або ліва); широко в сторони не розводити і не напружувати. Освоївши цю вправу, можна у момент зустрічного руху рук злегка відкидати голову назад (вдих із стелі). Норма: 4 серії по 8 вдих-рухів.
Вправа 8. «Помпа»
В: встати прямо, ноги вужчі за ширину плечей, руки уздовж тулуба. Зробити легкий нахил (руками тягнутися до підлоги, але не торкатися її) і одночасно – голосний і короткий вдих носом в другій половині нахилу. Вдих повинен закінчитися разом з нахилом. Злегка підвестися (але не випрямлятися), і знову нахил і короткий, голосний вдих. Узяти в руки згорнуту газету або паличку і уявити, що ви накачуєте шину автомобіля. Нахили вперед робляться ритмічно і легко, дуже низько не нахилятися, досить «уклону» в пояс. Спина кругла, а не пряма, голова опущена. «Накачувати шину» потрібно в темпоритмі стройового кроку. Норма: 4 серії по 8 вдих-рухів.
Вправа 9. «Великий маятник»
В.: встати прямо, ноги вужчі за ширину плечей. Нахил вперед, руки тягнуться до підлоги – вдих. І відразу без зупинки нахил назад – руки обіймають плечі. І теж вдих. «Кланятися» вперед – відкидатися назад, вдих «з підлоги» – вдих «із стелі». Видих відбувається в проміжку між вдихами сам, не затримувати і не виштовхувати видих. Норма: 4 серії по 8 вдих-рухів.


вівторок, 5 грудня 2017 р.

Узагальнення і систематизація знань з теми «Неметали»
Тема уроку: Узагальнення і систематизація знань з теми «Неметали»
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань
Дана розробка являє собою урок узагальнюючого повторення і систематизації знань учнів про неметаллах на основі порівняльної характеристики складу, будови і властивостей неметалів.
Цілі уроку:
освітня: повторити, узагальнити та систематизувати знання учнів про будову атомів неметалів, властивості неметалів та їх сполук, формувати вміння систематизувати та аналізувати інформацію, отриману на уроках хімії; розглянути значення неметалів в житті людини.
розвиваюча: розвивати логічне мислення, здатність узагальнювати, мова, комунікативні здібності, самостійність, пізнавальний інтерес;
виховна: виховувати культуру розумової праці, відповідальність за результати своєї роботи.
Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, таблиця для заповнення, картки для учнів чотирьох груп, періодична таблиця хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності.
Хід уроку
I. Організаційна частина уроку.
Учитель підкреслює значення неметалів для сучасних галузей промисловості, повсякденного життя людей і разом з учнями визначає тему і мету уроку.
II. Повторення і узагальнення пройденого матеріалу.
Учні класу розбиваються на 4 групи для роботи над навчальним матеріалом.
Учитель пропонує пригадати будову неметалів і виводить на екран завдання:
Завдання 1
Провести порівняльну характеристику неметалів на прикладі вуглецю, азоту, сірки і хлору. Кожна група отримує таблицю і заповнює один стовпчик (за жеребом) і разом перевіряємо.
Параметри
порівняння
Вуглець
Азот
Сірка
Хлор
Електронна
будова




Алотропні
форми




Ступінь окиснення




Хімічний зв'язок




Кристалічна гратка




Агрегатний стан




Формула вищого оксиду






Висновок: для атомів неметалів характерні чотири і більше електрони на зовнішньому енергетичному рівні, тенденція до прийому відсутніх до 8 електронів, атоми елементів-неметалів здатні приймати електрони, виявляючи окиснювальні функції, так і віддавати їх, виявляючи відновні властивості.
Неметали мають 2 типу кристалічних решіток:
- молекулярні ( O2, O3, N2, Cl2),
- атомні (алмаз, графіт).
Для неметалів - простих речовин характерна ковалентний неполярний хімічний зв'язок.
Завдання 2
Вчитель зачитує визначення, що відносяться до загаданого хімічному елементу неметала. Якщо відповідь готова після першого визначення, то команда отримує 5 балів, після другого - 4, після третього - 3,після четвертого - 2, після п'ятого - 1, не вгадано речовину - 0.
Завдання для групи №1
- Його проста речовина називаються їдкою-
Він володіє високою хімічною активністю.
- Його сполуки входять до складу зубних паст.
- Він входить до складу фреону.
-Його знаходять в тефлонових покриттях.
Відповідь:. Флуор
Завдання для групи №2
- Це поширений металоїд.
- Його атоми входять до складу білків.
- Проста речовина горить синюватим полум'ям.
- Використовують у виробництві гуми.
-Використовують у виробництві сірників.
Відповідь:Сульфур
Завдання для групи №3
- Проста газоподібна речовина має сильну подразнюючу дію на слизову оболонку очей і дихальну систему.
- Він входить до складу деяких гербіцидів, інсектицидів і пестицидів.
- Просту речовину отримують головним чином в результаті електролізу солей.
- Війська Антанти й німецькі війська застосовували цю речовину в бойових діях.
- Сполуки цього елемента використовують для дезінфекції води в плавальних басейнах.
Відповідь. Хлор
Завдання для групи № 4
- Це металоїд утворює алотропні модифікації.
- Академік А.Є. Ферсман назвав його «елементом життя і думки»
- Входить в склад кісток.
Відкритий в 1669 році німецьким алхіміком Брандом.
- Одна з аллотропних модифікацій світиться в темряві.
Відповідь. Фосфор
Завдання 3
Хімічні властивості неметалів та їх сполук повторюємо, граючи в «хрестики-нулики». Рівняння реакцій представники команд записують на дошці. Правильне виконання завдання оцінюється в 5 балів.
Завдання для групи №1
Покажіть виграшний шлях, що складається з формул речовин, що взаємодіють з сульфуром (IV) оксидом. Складіть рівняння реакцій взаємодії сульфуром (IV) оксидом з речовинами, формули яких складають виграшний шлях.

N2O5
Ba(OH)2
H3PO4
H2O
CaO
NaOH
NaCl
P2O5
KOH

Завдання для групи №2
Покажіть виграшний шлях, що складається з формул речовин, що взаємодіють з хлоридною кислотою. Складіть рівняння реакцій взаємодії хлоридної кислоти з речовинами, формули яких складають виграшний шлях.
Cu
AgNO3
H2SO4
HBr
Fe
FeO
P2O5
Cu(OH)2
KCl

Завдання для групи №3
Покажіть виграшний шлях, що складається з формул речовин, що взаємодіють з амоніаком. Складіть рівняння реакцій взаємодії амоніаку з речовинами, формули яких складають виграшний шлях.

KOH
HNO3
O2
CuO
NaOH
H2O
HBr
NaCl
H2SO4

Завдання для групи №4
Покажіть виграшний шлях, що складається з формул речовин, що взаємодіють з  калієм карбонатом. Складіть рівняння реакцій взаємодії калію карбонату з речовинами, формули яких складають виграшний шлях.

HBr
N2O5
NO
NaOH
Ba(OH)2
H2SO4
HNO3
NaNO3
CaCl2

Завдання 4
Вчитель загадує загадки, а команди відповідають. Право відповідати першим дається тому, хто швидше підніме руку. За кожну правильну відповідь - 1 бал.
1) Джозеф Прістлі як-то раз,
Окис ртуті нагріваючи,
Виявив дивний газ.
Газ без кольору, без назви,
Яскравіше в ньому горить свічка,
Угадайте Ви мене! (Кисень)

2) З мене складається все живе,
Графіт, антрацит і алмаз.
Я на вулиці, в школі і в полі,
Я в деревах і в кожному з вас. (Вуглець)

3) Важкий, рідкий і пахучий,
Рухливий, сильно отруйний.
Удушливий і дуже летючий
Крізь пори пробки він летить.
Лікувальною дією помітний
І всім відомий  (Бром.)

4) Я - газ найлегший і безбарвний,
Неотруйний і нешкідливий.
Утворюю воду, коли згораю,
Аеростати наповнюю,
А з киснем утворюю
Я палаючу суміш, вибухову. (Водень)

5) Гуляти в грозу - який резон?
Подихаємо повітрям, друже.
В природі немов стало чистіше,
Всюди в повітрі є... (Озон.)

6) Я світлоносний елемент.
Я сірник вам запалю в момент.
Спалять мене, і під водою
Оксид мій стане кислотою. (Фосфор)

7) Заздалегідь попереджаю вас:
Я не придатний для дихання!
Але все ніби не чують
І мною постійно дихають. (Азот)
Завдання 5
Напишіть рівняння реакцій, за допомогою яких можна здійснити перетворення.
А) Р→Са3Р2→Х→Р2О5→Н3РО4→Аg3РО4

Б) С→СН4СО2ХСа(НСО3)2СО2

                                                      Cu
В) SH2SSO2XH2SO4Y

                                                            Ag      
Г) NH4Cl NH3XNO2HNO3Y

Подивимося на результати. Представник команди записує на дошці рівняння, і перевіряють усі документи (за кожне рівняння - 1 бал).
Чи знаєте ви, що:
1) ...алхімікам вдалося отримати сульфатну кислоту ще в Х ст. при прожарюванні деяких сульфатів (купоросу). Звідси і походить історична назва купоросне масло.
2) ...звичайний засіб гасіння пожеж - вода - горить в струмені фтору світло-фіолетовим полум'ям;
3) ...алхіміки називали сірку «жовчю бога Вулкана»;
Завдання 6
«Виріши завдання»
Вчитель видає командам картки з умовою задачі. Група вирішує завдання. Рішення записують в робочому зошиті. Через 5 хвилин роботи вчитель збирає рішення.
Який об'єм водню (н.у.) виділиться при взаємодії алюмінію з 49г 20% розчину сульфатної кислоти?
III. Підведення підсумків.
Вчитель оцінює роботу груп і виставляє оцінки.
IV. Домашнє завдання