понеділок, 30 січня 2017 р.

Тема уроку: Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками
Мета уроку:  -навчальна: ознайомити учнів з класифікацією хімічних реакцій;розглянути типи хімічних реакцій за кількістю та складом реагентів і продуктів реакції;вдосконалити вміння складання хімічних реакцій і навчити визначати типи хімічних реакцій;
-розвиваюча:розвивати вміння аналізувати,систематизувати,порівнювати хімічні процеси,які відбуваються;
-виховна:виховувати формування наукової картини світу ,продовжити морально-етичне виховання;виховувати дисципліну,звичку до систематичної розумової праці,інтерес до предмету через експеримент.
Тип уроку:комбінований урок засвоєння знань,умінь,навичок і творчого застосування їх на практиці.
Форми роботи:розповідь учителя,фронтальна робота,індивідуальна робота з картками-завданнями.
Обладнання:періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва,таблиця розчинності,ряд активності металів,картки-завдання.
                                                 Хід уроку
I.  Організація    класу.
II. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності
Фронтальна бесіда(мозковий штурм)
-Що таке хімічна реакція?(Це явище при яких з одних речовин утворюються інші)
Проведемо дослід:
1.Mg +2 HClMgCl2+H2 (тепла пробірка)
2.Cu(OH)2+H2SO4CuSO4↓+2H2O(холодна пробірка)
Які ознаки хімічних реакцій? (Зміна кольору,випадання осаду,виділення тепла і світла,виділення газів).
-Що показує рівняння хімічної реакції?
-Чому в першому досліді пробірка тепла,а в другій холодна?
Запишемо на дошці хімічні реакції і проаналізуємо їх
-Які це будуть реакції? Що є реагентами? Що є продуктами реакції?
-Як багато хімічних реакцій оточує нас в житті?(Дуже багато)
-Що може допомогти нам у вивченні багатоманітності хімічних реакцій?(Класифікація хімічних реакцій).
-Що таке класифікація?(Поділ на групи)
Вірно,так яка  буде тема нашого  сьогоднішнього уроку?
III. Повідомлення теми: Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками
Саме на сьогоднішньому уроці ми з вами з’ясуємо як і за чим класифікують хімічні реакції.
IV. Вивчення нового матеріалу
Хімічні реакції класифікують:
1.За кількістю та складом реагентів і продуктів реакції;
2.За тепловим ефектом;
3.За зміною ступеня окиснення;
4.За наявністю каталізатора;
5.За напрямком протікання.
На цьому уроці ми розглянемо
Класифікація хімічних реакцій за кількістю та складом
                      реагентів і продуктів реакції
│                       │                        │                               │
?                           ?                           ?                                  ?
Щоб заповнити дану схему попрацюємо з підручником (робота з підручником ст.78) Знайти і записати визначення у зошити
Класифікація хімічних реакцій за кількістю та складом
                      реагентів і продуктів реакції
│                       │                        │                               │
Сполучення          заміщення            розкладу                     обміну
A+BAB         A+BCAC+B      ABA+B           AB+CDAD+CB
Перший етап:розпізнати до якого типу належать дані реакції:
                                               
Валеологічна хвилинка гра «Слухати уважно твердження»
Я одна з найлегших типів,
І проблем зовсім нема
Речовин бери хоч три ти,
А в продуктах –лиш одна.

Найщедріший тип-це я.
Результат мій фантастичний.
До реакції лише одна.
А опісля –вдвічі більше.

А про нас чого не скажеш,
Були друзі хоч куди:
Я прийшов- ми поділились.
І вже зайвий не я, а ти.

Ми не знаємо обману
Не втрачаєм доброти,
Дам тобі,а ти натомість
Даси мені і навпаки.

Другий етап:допишіть рівняння хімічних реакцій і вкажіть тип реакції(на дощці написані рівняння)
а)                                              д)
б)                                          е)
в)                                          ж)
г)
V.  Узагальнення знань
Складіть рівняння реакцій за схемою,укажіть тип реакції(за варіантами на картках,зі взаємоперевіркою й обговорення результатів).
а)  кальцій→кальцій оксид→кальцій гідроксид→кальцій карбонат;
б)  карбон→карбон(IV)оксид→натрій карбонат→натрій сульфат;
в)  водень→гідроген хлорид→барій хлорид→барій сульфат.
VI. Підбиття  підсумків уроку
Ви прослухаєте казку і запишете всі реакції,які відбулися в ній і визначите їх тип.
   Жили-були водень і кисень. Одного разу вони зустрілися і утворили воду.
Вода потрапила у криницю,де її чекав сульфур(IV)оксид,який завітав у гості. Внаслідок їхньої дружби утворилася сульфітна кислота. Вона потрапила у цинкове відро і утворилася сіль.До розчину утвореної солі завітала у гості кухонна сіль і утворилося дві нових солі,які дружили довго-довго.
Рефлексія:
Що нового ви дізналися? Що сподобалося?Які виникли труднощі?Чи досягли мети?
VII. Домашнє  завдання

Опрацювати §14,відповісти на запитання до нього,виконати вправи ст..82.