Урок
узагальнення знань з теми «Основні класи неорганічних речовин» (8 клас)
Тема: «Основні класи неорганічних
речовин»
Мета: - закріпити знання про склад
оксидів, основ, кислот,
солей, фізичні
властивості солей, галузі їх застосування;
- продовжити формувати
вміння писати рівняння
реакції, розв’язувати
задачі;
- розвивати пам’ять,
логічне мислення, уміння нестандартно
мислити;
- виховувати творчий підхід до навчання, культуру
запису на дошці.
Тип уроку: узагальнення та
систематизація знань.
ХІД УРОКУ
I. Вступна
частина уроку
На
початку уроку я хочу звернутися до народної мудрості. Хтось дуже давно сказав
правильні слова: «Від настрою, з яким ти вступаєш у день, залежать твої успіхи,
тому намагайся кожного дня знайти його позитивний початок». Цим позитивним
початком стане сьогодні цей урок, на якому ви покажете, як багато знаєте й
умієте.
Перед
початком нашої роботи пропоную вам заручитися
підтримкою своїх однокласників у навчальній діяльності.
Для цього закінчіть речення одним словом: «Я бажаю тобі...» (Учні говорятьодне одному свої побажання одним словом.)
IІ.Основна
частина уроку
Девіз: «Єдиний шлях,що веде до знання-це діяльність»
Шановні друзі, вам вже відомо багато хімічних таємниць. Та чи зумієте ви
використати свої знання у незвичайних ситуаціях, подолати хімічні перешкоди "
III. Повідомлення теми, мети уроку.
Завдання 1
Активізація розумової діяльності учнів, створення сприятливого
мікроклімату для творчості.
Зараз ви уважно прослухаєте казку й випишете всі хімічні речовини, які почуєте.
КАЗКА ПРО ДРУЖНУ СІМ'Ю
В одному великому
будинку жили брат і сестра. Брата звали хлороводень, а сестру — хлоридна
кислота.
Хлороводень мав
різкий характер: коли він потрапляв під дощ, то складалося враження, що він
«димить» від люті. Хлоридна кислота — спокійнішої вдачі, але вона також дуже
не любить дощової погоди. З'явилися вони на світ у хімічній лабораторії завдяки
зустрічі простого спокійного хлопця — натрій хлориду й вельможної сульфатної
кислоти.
Брат і сестра
заснували фірму «Дивовижна хімія». Працювали дружно. Хлоридна кислота
одержувала солі, працювала в галузі медицини й харчової промисловості. Вона
мала дуже багато друзів: цинк, купрум(ІІ) оксид, алюміній гідроксид, аргентум
нітрат, амоніак, які сподівалися на прихильність із її боку й хотіли б із нею
одружитися, але вона не знала, кому ж надати перевагу, бо вони всі досить
важливі для неї.
У фірмі працювали
досвідчені й відповідальні працівники, які сприяли її процвітанню.
Натрій хлорид —
відповідав за виготовлення приправ до їжі, за сировину для одержання натрій
гідроксиду, соди й допомагав консервувати харчові продукти.
Калій хлорид —
керував цехом, що виготовляв калійні добрива.
Цинк хлорид —
просочував деревину, щоби запобігти її руйнуванню.
Барій хлорид —
досить суворий інженер. Його цех відповідав за виготовлення отруйних речовин,
які застосовують для боротьби зі шкідниками сільського господарства (буряковим
довгоносиком, лучним метеликом).
Кальцій хлорид —
керував цехом медицини.
Аргентум хлорид —
був начальником цеху проявлення фотографії.
Меркурій(П)
хлорид — протравлював насіння, дублив шкіру.
Хлоридна кислота
— акціонер фірми «Анатомія людини», входить до складу шлункового соку людей і
тварин. Вона необхідна для процесу травлення. У медицині кислоту вживають
хворі, які мають знижену кислотність шлункового соку.
Брат і сестра
стали досить популярними в хімії, біології, медицині.
їхні батьки
можуть пишатися ними, а друзі залишилися друзями.
Ну, а тепер
класифікуйте ці речовини.
Оксиди — Н20, СuО.
Кислоти —
НС1, Н 2 S0 4.
Основи — А1(0Н)3, NаОН.
Солі — NаСІ, NaHCO 3, КС1, ZnС12,
АgNO3, ВаС12, СаС12, АgС1, НgС12, Na 2CO 3.
Zn, NH3 — не належать до жодного
класу, бо це газоподібні речовини й метал.
Завдання2 „Гра третій зайвий”
Яка формула зайва? Чому? (За правильну відповідь 2б.)
HCl |
HNO3 |
HBr |
Сu(ОН)2 |
КОН |
NaOH |
SО2 |
Р 2О 5 |
АL2О3 |
Рекламна
пауза „Чорний ящик"
„У цьому ящику є речовина, яку вважають
милістю господньою, символом добробуту й миру у східних народів."
Ні, це не
милість господня, а кара божа. Скільки всього живого згубила ця речовина!
Через неї навіть море стало мертвим.”
Без неї не можуть жити люди, не може обійтися
металургія, її вико-ристовують під час
виготовлення кераміки, без неї не було б
шкіряних чобітків. Вона використовується у сільському господарстві, медицині,
побуті. Від неї залежить склад крові."
Так що ж
знаходиться у цьому ящику? ( Показую
NaCl.)
Якщо не хочете бути кволі,
Ви вживайте багато солі.
Вона вам заспокоїть нерви,
Дасть для спорту сили, резерви!”
Завдання 3 біля дошки працюють три учні
Учень 1: дописати хімічне рівняння і
зазначити тип реакції
СаО + Н2О =
Мg + НС1 =
Fe(OH)3=t
Учень 2: здійснити перетворення:
К → К2О → КОН →
КзРО4
Учень 3: розподілити речовини по класам,
назвати їх:
Са (ОН)2;
AL2Оз;
H3PO4;
AL 2(S О4)з;
К2S;
Поки учні виконують завдання на дошці, всі учні в парах на листочку
дописують хімічне рівняння (Правильно складене хімічне рівняння 1б.).
1) AL2 О3 + НNO3
=
2) Zn (ОН)2 + NaOH =
3) АL2(SО4)3+КОН
=
4) МgSО4 + LiОН =
5) ZnО + Н3РО4 =
6) Nа2О + НСl =
Учитель і учні перевіряють виконання завдання на дошці. Корекція,
оцінювання. Розбирається запис вибіркових рівнянь, де допущенні помилки
Завдання 4
Формування уяви й образного мислення з логічних операцій аналізу й
синтезу«Помилкові деталі»
Вам запропоновано рівняння реакцій, у яких допущено помилки. їх необхідно
ліквідувати.
СаО+НС1→СаС1 + НО
НС1 + АgNO→АgСІ + НNО
Zn + СuSО→ZnS0+Сu
NaО + НСІ→NаСІ + НО
Мg+НС1→МgС1 + Н↑
Застосування солей.
Мармур - це оздоблювальний
матеріал, який застосовується у будівництві. З крейди виготовляють вапно для
побілки. А ці солі вносять у ґрунт у вигляді мінеральних добрив. Це
NH4NO3, KNO3, Са(Н2РО4). А ця сіль формує зуби. Це - СаF2. Існує велика різноманітність паст, що містить фтор.
А ця сіль( CuSO4*5H2O), надає колір воді, використовують у плавальних
басейнах. Цю сіль додають у воду не для підфарбовування, а щоб не допустити
розмноження та росту водоростей.
Хімічний марафон
За три хвилини скласти як найбільше формул з таких хімічних елементів: Nа,
Н, О, К, S, Р. Сполуки класифікувати за класами.
Оксиди: Na2О, К2О, Н20, SО2, SО3,
Р2О3, Р2О5.
Основи:NaОН, КОН.
Кислоти: Н3PO4, Н2SО4, Н2S,
Н2SО3.
Солі: Na3РО4, Na2SО4, К3РО4,
К2SО4, К2S, Na2S, Na2S03,
К2 SО3.
Завдання 5
«Знаємо — хочемо дізнатися - дізналися»
Виконайте задачі:
Під
час взаємодії натрію з водою отримали 0,56 л (н. у.) водню. Яка маса натрію
прореагувала?
Визначте
об'єм водню (н. у.), який виділиться під час взаємодії 1,2 г магнію з
хлоридною кислотою.
ІV. РЕФЛЕКСІЯ,або підбиття
підсумків
Закінчити фразу:
1) Оксиди класифікуються на кислотні, амфотерні й...
(Основні)
2) Складна речовина, що складається з атомів металу й
кислотного залишку, — ... (Сіль)
3) Реакція
взаємодії між кислотами й основами називається... (Нейтралізація)
4) За кількістю атомів Гідрогену кислоти поділяються
на... (Одно-, дво-, триосновні)
5) До
якого типу реакцій належить реакція між металами і кислотами? (заміщення).
6)Складні речовини, що складаються з атомів металу й
Оксигену, називаються... (Оксидами)
7) У результаті взаємодії кислотного й основного
оксиду утворюється... (Сіль)
8) Розчинні у воді основи називаються... (Лугами)
9) За вмістом Оксигену кислоти поділяються на
безоксигенові й... (Оксигеновмісні)
10) Складні речовини, що складаються з атомів металу й
однієї або кількох гідроксильних груп, називаються... (Основами)
11) Унаслідок розчинення кислотних оксидів у воді
утворюється... (Кислота)
12) Нерозчинні основи внаслідок нагрівання
розкладаються на... (Оксиди й воду)
або
Дайте назви відповідним речовинам.
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
АА |
NаОН |
К2С03 |
FеS04 |
H2 SO4 |
Са(N03)2 |
Nа2 S04 |
ББ |
NaNO3 |
СаО |
К2 SiO3 |
А1203 |
СаС03 |
KOH |
ВВ |
А1С13 |
СаВr2 |
P 2O3 |
Fе(N03)з |
СаS |
HN03 |
ГГ |
КС1 |
К2 S03 |
НВr |
Nа2 S |
P 2 O 5 |
АgN03 |
Д |
Н3Р04 |
HCI |
А1(NO3)3 |
Н2 SiO3 |
FеО |
H2 SO3 |
V. ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ
•
Скласти казки,
загадки, оповідання з теми «Класи неорганічної хімії» працювати § 37,виконати №297(п.р.),299(с.р).300(д.р),303
(в.р)ст.207
•
Скласти загадки
з теми “Основні класи неорганічних
речовин”
•
Виконати тести :
за посиланням https://vseosvita.ua/go введіть код: fjq327
або
Перейдіть за
посиланням:
•
https://vseosvita.ua/test/start/fjq327
Немає коментарів:
Дописати коментар